Mayer & Cie Relanit’in yıldönümünü kutluyor

Geleceğin Teknolojisi, Trend belirleyici, 30 yaşında…

Mayer & Cie. Relanit’in yıldönümünü 13 Ekim 2017’de kutladı. Relanit, Mayer & Cie. (MCT) ‘nin en önemli ve en başarılı makinelerinden birisidir.

MCT tarafından geliştirilen ve Relativ teknolojisiyle çalışan yuvarlak örgü makinası Relanit’in seri üretimine başlanıldığı, ilk kez ITMA 1987’de Paris’de duyuruldu. Bu sektör fuarı ilk olarak 13 Ekm’de Paris’te başlatıldı. Relanit makinası veya şimdiki yeni versiyonu olan Relanit 3.2 HS, piyasadaki en üretken tek plaka süprem makinalarından birisidir. Aynı zamanda enerji tüketimi konusunda da benzer makinalarla karşılaştırıldığında %30 daha avantajlıdır.

Spinit Teknolojisiyle çalışan Mayer & Cie.’nin en yeni jenerasyonu olan Spinit 3.0’da da Relanit bulunmaktadır. Bu süreçte yaşanan, elyaftan (fitilden) kumaş üretimine geçiş işleminde Relanit teknolojisi kullanılmaktadır.

Mayer & Cie Yönetim Kurulu üyesi ve aynı zamanda teknolojik geliştirmeden sorumlu kişi olan Marcus Mayer Relanit ile ilgili şunları söyledi : “ Relanit teknolojisi 30 yıllık bir seri üretim deneyiminin ardından, sadece güncelliğini korumakla kalmadı aynı zamanda modayı da belirleyen bir teknolojidir. Zaten bu yüzden de, bizim değerlerimizi yansıtarak ve müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılayarak, başka hiçbir teknoloji ile kıyaslanamayacak kadar hep bir adım önde gidiyor.

Geleneksel örme makineleri genellikle yatay platin teknolojisi ile çalışır. Bu sistemde iğne yukarı ve aşağıya doğru hareket eder. Platinler de yatay olarak hareket eder. Ancak Relanit teknolojisinde ise platinler de yukarıya ve aşağıya doğru hareket eder. Nispeten iğneye doğru yaklaşır. İşte Relanit teknolojisinin avantajı da tam da burada devreye giriyor: İpliğin may oluşturması için gerekli kat etmesi gereken mesafe yarıya düşmüş oluyor. İplik ne kadar kısa yoldan may oluşturabilirse o kadar az tansiyon ve gerilime maruz kalacağı anlamına gelecektir. Bu yüzdendir ki Relanit oldukça zor ve düşük kalitedeki iplikleri dahi kolayca işleyebilir. Makinanın hızını düşürmeden ve iplik kopmalarından dolayı durmalar yaşamadan, istenilen kumaş kalitesine ulaşılmış oluyor. Ancak geleneksel yuvarlak örgü makinalarında düşük kaliteli ipliklerle çalışıldığında yukarıdaki iki olumsuz faktör de devreye girecektir. Örgüde en maliyetli şey iplik olduğu için, işletmeler Relanit ile tasarruf sağlayabilir, böylelikle kazanımları katlanmış olur.

Marcus Mayer Relanit’in avantajlarını şöyle sıralıyor : “Relanit makinamızı 30 yıl önce ilk kez
Paris’te tanıtırken en önemli özelliklerinden olan üretkenliği, iplik dostu oluşunu ve enerji
tasarrufu sağladığını vurgulamıştık. Bu, bugün de hala değişmedi, çünkü bildiğimiz kadarıyla
bu teknolojiye benzer bir makine henüz yapılamadı. Relanit teknolojisiyle ilgili Patentimizin
geçerliliği yaklaşık 10 yıl önce sona erdi. Ancak bu arada Relanit teknolojisinin tümünü
kapsayacak yeni bir patenti yaratmayı da şu ana kadar kimse başaramadı.”

Korunan Teknoloji ve güncellemeler,

Her ne kadar Relanit teknolojisinin temel prensipleri aynı kalsa da, Relanit makinaları gelişen teknoloji ile beslenerek gelişmeye devam etti. Bu serinin amiral gemisi şu an da Relanit 3.2
HS makinasıdır. Gerek tüp gerekse açık en versiyonu olsun, Relanit tek plaka süprem makinaları arasında piyasada en üretken makina olarak bilinmektedir. Dakikada 45 devir ile, 30 pusta elastan ve pamuk ipliğinin her türlüsünü işleme kabiliyetine sahiptir. Bunun üzerine bir de diğer klasik makinalarla kıyaslandığında %30 daha fazla enerji tasarrufu sağlaması da ayrı bir avantajı olarak öne çıkıyor.

Relanit 3.2 HS modelinin yanı sıra Mayer & Cie’nin programında başka Relanit tipi makinaları da gündeminde. Mekanik tipi, Elektronik tipi ve Ringel tipi. Yılda ortalama 300 Relanit makinası dünya çapında yeni müşterileriyle buluşuyor. Bunlar arasında en popüler olanları Türkiye’deki pamuk üzerine uzmanlaşmış olan örgücüler. Hemen arkasından da Brezilya ve Çin geliyor. 1987’den beri yaklaşık olarak tüm dünyada 90 ülkede 10.000’den fazla Relanit makinası satıldı. Bu da şu anlama geliyor, son 30 yılda satılan tüm makinalar arasında dörtte biri Relanit oldu.

Gelecek odaklı : Spinit teknolojisi Relanit’siz olmaz

Mayer & Cie. Firmasının en son yeniliği Spinit Sistemi ile çalışan Spinit örgü teknolojisidir. Relanit teknolojisi olmadan bu yeniliği geliştirmek mümkün olmazdı. Spinit örgü makinası 3.0 aynı makinada 3 işlemi kendi içinde ayrı ayrı aşamalarda kombin ediyor. İplik oluşumu, temizleme işlemi ve örme. Makinanın işlediği ham madde, bitmiş eğrilmiş bir ip değil, ön (hazırlık) ipliği. Bu en ufak bir dokunuşta çözülebilen ve parçalara ayrılabilen bir fitildir. İşte tam da bu hassas malzemeyi Spinit 3.0 makinası örüyor. Makinanın bunu yapabilmesini sağlayan unsur da Relanit teknolojisidir. Fitil diğer klasik örgü makinalarına kıyasla daha az yol kat ediyor ve daha az gerilime maruz kalıyor. Böylelikle Relanit teknolojisi sayesinde hassas bir fitilden dolgun tek plaka bir ürün ortaya çıkmış oluyor.

Marcus Mayer bu teknolojinin önemini şöyle anlatıyor : “Relanit teknoloji bizim sadece gurur duyduğumuz bir avantaj değil, aynı zamanda gelecekte de kullanabileceğimiz bir sorumluluk duyduğumuz bir teknoloji.”