Mayer & Cie.‘nin Relanit Makinalarının popülerliğini kimse geçemiyor.. Relanit 3.2 HS adeta güçlü bir lokomotif

İlk kez ITMA 2015’de sergilenen Relanit 3.2 HS özellikle Türkiye’de büyük ilgi gördü ve beğenildi. Uzun zamandır Türk müşterilerinin gözdesi olan bu makina, Mayer & Cie.‘nin Relanit Makinalarının en genç jenerasyonudur.

Relanit 3.2 HS 30 pusda 50 tur/dakika (1500 hız faktörü) ile çalışır. Bilinen RELANİT teknolojisi avantajlarının yanı sıra, yüksek verimliliği düz süprem ve elastan vanize süprem kumaşlarda da sağlar.

Mayer & Cie Türkiye Satış Temsilcisi Torsten Meile, Relanit 3.2 HS tipi makinenin özellikle “verimlilik” kapasitesine dikkat çekiyor. “Türk müşterilerimiz zaten uzun yıllardır Relanit makinalarımızı büyük bir beğeniyle kullanıyor. Bunun en büyük sebeplerden biri de bu makinalarımızın, kendine has düzgün ilmek karakterleri oluşturmaları. Relanit 3.2 HS’de dikkat çeken özellik ise, açık en üretimde bile elde edilen sürekli yüksek verimliliktir.

Kanıtlanmış avantajları ve Relatif Teknolojisi

Mayer & Cie. Relanit makinalarının ilmek oluşturması, klasik anlamdaki bir makinaya oranla oldukça farklıdır. Bunun sebebi de Relatif Teknolojisinin çalışma prensibidir. Relanit’te iğneler iplikleri alıp ilmek oluşturmak için aşağıya doğru hareket ederken, iğnelerin arasındaki platinler yukarı doğru (relatif) hareket ederler. Klasik bir süprem örme makinasındaysa iğne ve platinler birbirine dik olarak çalışırlar ve ilmek oluşurken iplikler, iğne ve platinlere 8 noktada temas ederler. Relanit makinalarda ise 4 noktaya temas etmektedir. Dolayısı ile iplik daha az noktada sürtünmeye ve gerilime maruz kalır. Başka bir ifadeyle daha az hata, düşük kalite iplik ile daha rahat çalışabilme ve kumaşta daha az iplik kopması gibi avantajlar sağlar.

Torsten Meile, Relanit markasının Türkiye pazarına damgasını vurduğunu bakın nasıl anlatıyor.

“Relanit 3.2 HS ile belirgin bir şekilde daha düzgün ilmek yapılabildiği çok açık. İşte Türkiye’deki müşterilerimizin de bizden en çok istedikleri şey de bu zaten. Yıllar içinde Relanit ismi tüm ülkede bir marka olmuş ve Türkiye Relanit makinalarımız için en önemli pazarlarımızdan biri haline gelmiştir.

Mayer & Cie. bu makine tipini 1987 yılında üretmeye başladı. Relanit makinaları çeşitli tip ve donanımlarla bugüne kadar 10 binin üzerinde satıldı. Bu şimdiye kadar satılan tüm Mayer Makinalarının 7’de 1’ine tekabül ediyor. Bunlardan binlercesi sadece Türkiye’ye gitti. Bunların çoğu da hala aktif bir şekilde çalışıyor. İpliği hammaddelerinden olan pamuk da Türkiye’de üretilmekte ve burada işlenmektedir. Bizim Relanit Makinalarımız da pamuk uzmanı olduğu için baştan beri mükemmel bir birliktelik oluşmuştur.

Relanit 3.2 HS’in güçlü yönleri

Relanit 3.2 HS’nin turu, bir önceki jenerasyon makinalarla kıyaslandığında yaklaşık olarak %10 daha yükselerek bu makinede 50 tur/ dakika’ya çıkmıştır. Ne açıken çalışırken, ne de elastomer ipliklerle vanize çalışırken, hızına en ufak bir olumsuz etki yapmaz.

Bunu rakamlara dökmek gerekirse; makine 30 pus çapta, tüp olarak 50 tura kadar çıkabiliyor. Elastomer vanize süprem ve endüstriyel şasili açıken makinalarda dahi 45 tur/dakika ile çalışılabilmektedir.

Farkın ne kadar az olduğunu hız faktörlerinden de anlayabiliriz; Tüpte 1500, açıkende ise 1350.

Bay Meile Türkiye pazarındaki başarılarının sırrını böyle anlatıyor;

”Türk müşterilerimizin Relanit 3.2 HS’yi tercih etmelerinin en önemli sebebi güvenilir ve hatasız vanize ile yüksek üretkenliğin bu makinada buluşması oldu. Bu makinanın Türkiye’de bu kadar ilgi görmesinin diğer bir sebebi de, moda alanındaki üretimlerde kullanılabilen özel uygulamaları gösteriyor. Fason üretim yapanlardan, büyük üreticilere kadar hemen hepsi neredeyse sadece üst giyim üretimiyle ilgileniyor”.

Relanit 3.2 HS’nin üretimde artan güvenirliliğinin başka bir nedeni de geliştirilen mekiği. Yeni mekik sistemiyle artık istenilen üretim şekline göre mekiğe değişik iplik kılavuzlama seçenekleri sunuyor. Böylelikle en uygun pozisyon kolayca uygulanabiliyor. Bunun yanında yeni mekiğin elastomer besleme yapılmasına imkan sağlayacak ekstra bir deliğe de sahip olması. Bu sayede elastomer iplikler daha düzgün ve sorunsuz bir şekilde beslenebilmektedir.

Relanit 3.2 HS’nin müşterilerimiz için sunduğu başka büyük bir avantaj da, her işletmeyi memnun edecek bir özellik, o da enerji tasarrufu. Relanit makinalarında iplik daha az mesafe kat ettiği için, makina da böylelikle doğal olarak daha az enerji harcıyor. Hatta Relanit 3.2 HS’de bu tasarruf diğer klasik yuvarlak örgü makinalara oranla %30 daha fazla oluyor. Bu makina, bu tasarruf özelliğini biraz da, daha da iyileştirilen örgü çelik yapısına borçludur.