Mayer & Cie. kaynak verimliliği ödülüne layık görüldü. Baden-Württemberg Eyaleti, enerji yenileme projesini örnek çalışma olarak onurlandırdı…

Yuvarlak örgü makinaları üreticisi Mayer & Cie. (MCT) Baden-Württemberg eyaleti tarafından, teknik inşaat ekipmanları ile ilgili enerji yenileme çalışması için ödüllendirildi. Bay Franz Untersteller Mayer & Cie.‘yi, Enerji kaynaklarını en iyi kullanan 100 şirketten biri“ olarak onurlandırdı. Ödül sertifikasını kaynak verimliliği ve döngüsü yönetimi Kongresi’nde bizzat Baden-Württemberg Eyaleti Çevre, iklim ve enerji bakanı taktim etti. Bu kongre 18, 19 Ekim tarihlerinde Stuttgart’ta gerçekleştirildi.

Mayer & Cie. Yönetim Kurulu üyelerinden Marcus Mayer aldıkları ödül için şunları söyledi: “Baden-Württemberg eyaletinin çalışmalarımızı örnek göstermiş olması bizleri çok mutu etti. İşletme yönetiminde aile geleneğini sürdüren bir şirket olarak istikrar bizim için bir her alanda bir zorunluluk.

Bu yüzdendir ki bizim için doğal olan başka bir şey de, bu çalışma tarzımız sayesinde ürettiğimiz makinaların da çevre dostu olmasıdır. Bundaki en önemli faktörler de ısı ve elektrik unsurlarıdır.

Ödüllü Mayer & Cie.- Projesi: Enerji yenileme Mayer & Cie.‘nin merkez üssü 1950’lilerde merkezini Albstadt Talfingen’in doğu sınırına aşıdığından beri, başka başka binalar da bu yerleşkeye eklendi. Bu yüzden de zamanla birbirinden bağımsız yapılar ve tesisler oluştu. Bu da fazla enerji tüketimine yol açtı. 2014 yılında Mayer & Cie. Soğuk su şebekesini birleştirme çalışmalarına başladı. Bu sayede mevcut soğutma ünitelerinin üçte biri boşa çıkmış oldu. Bugünkü yeni soğutma projesi sayesinde soğuk geçen yaklaşık 5 ay boyunca soğutma ünitelerini kullanmak yerine, Mayer & Cie. İşletmesi Alplerin doğal ikliminden yararlanmayı tercih ediyor. Dağlardan gelen doğal hava akımı, işletme içerisindeki sistemle soğutma işlemini sağlıuor. 2015 itibarıyla Mayer & Cie. Su sistemlerini komple yenileme ve iki ısıtma merkezi projesini hayata geçirdi. Bir yıl sonra ise yeni kompresörler sayesinde hava basınç üniteleri devreye sokuldu.

2017’de ise bütün yenilenen üniteler bir ağa bağlandı ve böylelikle enerji tasarrufu sağlanmış oldu. Bu yıl devam edilen çalışmalar sayesinde de Güç – Isı – Soğutma konsepti tamamlanıp Reutlingen Yüksek Okulu ile birlikte yürütülen pilot projesi „Neckar-Alb Sanal Güç İstasyonu“ ile işbirliğine gidildi.

Marcus Mayer yeni projelerinin faydalarını şöyle anlattı: “Bu önlemler sayesinde masraflarımızı epey bir düşürmüş olduk. Bu da, bugünlerdeki gibi ekonomik şartlar pek de parlak olmadığında, rekabet edebilmeniz için size avantaj sağlıyor”.

Mayer & Cie. Yöneticilerinden Endüstri Mühendisi Heiko Hämmerle yıllardır üzerinde çalıştığı proje hakkında şunları söyledi : „Bu yaptıklarımızın dışında da gelişen enerji pazarındaki yeniliklere de açık olacağız. Kurduğumuz sistem sayesinde yeni eklenebilecek olan enerji tasarrufuna yönelik yenilikleri de böylece kolayca entegre edebileceğiz“.

Bay Hämmerle 2018 yılında da konuyla ilgili çalışmalarına devam edecek. Güç – Isı – Soğutma konsepti tek sistem üzerinden aktif halde işletilecek.

Baden-Württemberg Eyaleti Çevre, iklim ve enerji bakanlığı 2013 yılında üst düzey kuruluşlarla birlikte işletmelerin „enerji tasarrufu birliği“ projesini başlattı. Bu tarihten itibaren bu birlik Baden-Württemberg eyaletinde, somut projeleri ve uygulamalarıyla örnek gösterilebilecek 100 işletmeyi belirlemeye başladı. Organizasyon yetkilileri için değerlendirmede önem taşıyan kriterlerin başında, tasarlanan önlemlerin teoriden pratiğe geçirilme şekli oldu.