Mayer & Cie, İplik ve Örgü Teknolojisi için Federal Çevre Bakanlığı Yenilik Ödülüne Layık Görülmüştür.

Albstadt merkezli yuvarlak örme makinesi üreticisi Mayer & Cie, dün Federal Çevre Bakanı Barbara Hendricks tarafından verilen IKU ödülüne layık görüldü. Firma, spinit sistemleri, eğirme ve örme teknolojisi için İklim ve Çevre Yenilikçilik Ödülü’nü (IKU) kazandı. Federal Çevre Bakanlığı (BMUB) ve Alman Sanayii Federasyonu (BDI), “iklim ve çevre korumasında yeni açılımlara vurgu yapan ” yeniliklere her iki yılda bir Çevre Yenilikçilik Ödülü’nü (IKU) veriyor. IKU jürisi spinitsystems’in tam anlamıyla bunu başardığını gördü. Tek bir makinede iplik eğirme ve örme kombinasyonuyla, tek plaka kumaşların üretiminde enerji, kaynak, mekan ve zaman tasarrufu sağlanıyor.

Spinit sistemleri pazarlama ve satışından sorumlu Michael A. Tuschak, “Teknik olarak ve fikirsel olarak ayrı olan bu iki işlemi bir araya getirmeye cesaret eden ilk üreticiyiz” diyor ve ekliyor “Bu tür bir yeniliği görmek için gereken kalıcı gücün bu ödüle layık görülmesinden mutluluk duyuyoruz.”

Daha az CO2, daha az enerji, daha az kaynak
Normalde, iplik, uzun zaman önce kurulmuş üretici Mayer & Cie’nin ürettiği yuvarlak örme makinelerinde bir tekstil kumaşı imalatında hammadde olarak kullanılır. İplik karmaşık ve yoğun enerji harcanan bir prosesle üretilen iplikhaneden gelir. Buna karşın, yeni Mayer & Cie. Eğirme ve örgü makinesi, bitmiş ipliğin eğirme tesisinden gelmesini beklemez; fitil kullanır ve böylece daha önce kesinlikle ayrı ayrı yapılan iplik eğirme ve örme işlemleri tek bir makine olan Spinit 3.0’de birleştirilebilir. Bir kaç makinaya artık ihtiyaç duyulmayacağı için gerek duyulan alan yaklaşık üçte bir azalır.

İşlem, geleneksel üretim sürecinin kullandığı enerjinin yaklaşık üçte ikisini azaltarak karbon dioksit dengesini olumlu yönde etkileyerek daha az zaman harcar. Eğirme ve örme makinesi de kaliteli pamuktan tasarruf etmeye yardımcı olur. Makaralardaki son fitil sargısı atık değildir; doğrudan iplikhaneye geri gönderilebilir.

Derece: Ödüllendirmeye değer
Yukarıda sıralananlar IKU jürisinin, değerlendirmesinde özellikle belirttiği noktalardı. Organizatörler pazarın potansiyelinden ve beş yıllık bir süre boyunca öngörülen makinelerin sayısından da etkilendiler.

Jüri, ayrıca, 30 aktif spinitsystems patentinin ve uzun gelişme süresinin, bu yeniliğin arkasında yatan girişimci performansa tanıklık ettiğini kanaat getirdi.

Mayer & Cie’nin kurumsal gelişimden sorumlu direktörü Sebastian Mayer, bu başarıdan özellikle gurur duyuyor. “Eğirme ve örgü süreçlerini birleştirirken, daha önce mevcut olmayan bir arayüz oluşturduk. Henüz bizden başkası konuya hakim değil; böylece teknolojik öncülüğümüze ek olarak değerli bir bilgi öncülüğümüz de oldu. Ödül ile birlikte, beş IKU kategorisindeki ödül kazananların her biri iklim ve çevre aktivitelerini desteklemek için 25.000 EUR nakit para ödülü alıyor.

Ödül kazananlar seçilirken, IKU jürisi, başvuruları detaylı bir şekilde kontrol eden ve bazı durumlarda çağrılarak daha detaylı bilgilendirme yapması istenilen Fraunhofer Sistem ve Yenilik Araştırması Enstitüsü (ISI)’nün önerilerine göre hareket etti.