Mayer & Cie. Her Zaman Bir Adım Önde

Orta ölçekli Alman Endüstrisinin en yenilikçi firmasıdır. Merkezi Almanya Albstadt’ta bulunan Yuvarlak Örgü Makinesi üreten Mayer & Cie. 24 Temmuz’da en iyi ilk 100 firma arasına girmeyi başardı. Mayer & Cie.’nin yenilikçi ruhunun taçlandırılması sadece bu ödülle de sınırlı kalmayacaktır.
Spinit Teknolojisiyle üretim yapan Mayer makinaları, 300’den fazla patent ve desenleri, sürekli sektöre damgasını vuran, aynı zamanda iz bırakan yenilikler, sadık müşterilerimizle birleştiğinde piyasadaki liderliğimiz bu ödüllerle daha da büyüyecektir.
1971’de aramızdan ayrılan duayenimiz Emil Mayer’in de her zaman söylediği; “herkesten bir adım önde olmamız gerekir” felsefesi bugün de aynen geçerlidir.
Yeniliğe yatırım yapmak…
Mayer & Cie. üretim stratejisini, 1965’ten beri evi olan Albstadt’ta, Araştırma ve Geliştirme departmanıyla birlikte yürütmektedir. Kuruluşumuz hemen her yıl cirosunun %5’ini bu departmana ayırmaktadır. Bu katkı piyasadaki emsalleriyle kıyaslandığında Mayer & Cie.’nin çok yukarıya koyduğu bir çıtadır. Tüm çalışanlarımızın yaklaşık %7’si araştırma ve konstrüksiyon bölümünde çalışmaktadır.

Satıcılarımız ve tüm dünyadaki mümessilliklerimizin (yaklaşık tüm dünyada 80 temsilcilik bulunuyor), amacı müşterilerimize sadece makine satmak olmayıp, aynı zamanda onları gelecekte, rekabet edebilmeleri için bir adım öne çıkarabilecek avantajları da anlayabilmek ve onların hizmetine sunabilmektir.

Mayer & Cie. Yönetim Kurulu Başkanı Benjamin Mayer temel prensiplerini “Daha çok kapasiteye sahip makinaları müşterilerimize, daha çok verim verebilecek şekilde sunabilmektir” olarak açıklıyor

Benjamin Mayer özellikle ‘Hız, üretim kaybı ve üretim miktarı’ konularını esas hedef koyduklarını ve bu noktalarda müşteri memnuniyetini nasıl arttırabileceklerini öncelikli olarak araştırdıklarını belirtiyor. Diğer önemli bir konu olarak ise Bay Mayer, makinaların enerji tasarrufu konusunda geliştirilmeye çalışıldığını vurgularken işin devamlılığın kendilerinde esas olduğunu söylüyor: “Bir diğer önemli konu da sürdürülebilirlik, ki bu hangi sektörde olursanız olun çok önemli”.

Yenilikçiliğin gücü işletmenin odak noktasıdır…

Mayer & Cie. bugün bünyesinde 320 Patent ve desen koleksiyonuyla oldukça zengin bir yelpazeye sahiptir. İlk patent hakkı ta 1938’lere kadar dayanmaktadır. Bu patentlerden 50’si Spinit Örgü teknolojileriyle ilişkilidir. Bu alandaki son patent çalışması da Haziran ayında açıklandı. Fancy-Modul adındaki bu patent sayesinde Spinit teknolojisinde kullanılabilecek ve kullanıcıların kendilerine özel, yepyeni desenler üretebilecekleri bir yenilik geliştirilmiş oldu.

Mayer & Cie bu patent çalışmalarını yaratıcı gücünü en iyi şekilde yansıtan birer işletme felsefesidir.
Bu felsefe firma kadar eskidir. Daha 1905 ile 1935 arasında Mayer & Cie.’nin ilk yıllarında kurucu isim
Johannes Mayer, yuvarlak örgü makinalarının teknolojik olarak geliştirilmesi konusunda çalışmalar başlatmıştır.

MCT onun döneminde kurulmuştur. Johannes Mayer ve oğlu Emil Mayer 1935’de kendi yuvarlak örgü makinalarını yapmaya karar verdiklerinde, sadece 3 yıl sonra kendi geliştirdikleri makinayla seri üretime geçmeyi başarmışlardı bile.

1971’de elektromanyetik örnek makine piyasaya sürüldüğünde de, 1983’de Tek İğne seçme teknolojinde de Mayer & Cie duayeni Bay Emil Mayer’in felsefesine sadık kalmış ve bir adım önde olmuştur.

Yenilikçilik Gücü cesaret ister:
“Yenilikçi olmak, sabırla ve inatla inandıklarınızın üstüne gitmektir” diyor Benyamin Mayer ve ekliyor
“Bir parça da cesur olmak gerekiyor. Biz yeniliklerimizle zirvede kalmayı hedefliyoruz. 1965 yılında çıtayı en yukarıya koyan Emil Mayer’in torunları Benjamin, Marcus ve Sebastian Mayer bu seviyeyi hep koruma hatta daha da yukarılara çıkarma peşindeler.

MCT makinalarıyla ev tekstilleri, spor, abiye ve yüzme kıyafetleri, mobilya oturma kumaş takımları, iç çamaşır ve teknik tekstil ürünleri üretilebilir.

1905’de kurulan Mayer & Cie. Firmasında 2015 itibarıyla 450 çalışanıyla 100 milyon EURO’luk bir ciroya imza attı. Albstadt’daki merkez fabrikanın yanı sıra Brezilya, Çin ve Çek Cumhuriyeti’nde de işletmesi olup, Mayer Mümessillik Türkiye gibi yaklaşık 70 ülkede de temsil edilmektedir.

Dünya Lideri Mayer & Cie.
2015 yılında bir önceki yıla göre cirosunu %10 arttıran Yuvarlak Örgü Makine Devi Mayer & Cie. 2016 yılının ilk 6 aylık periyodunda rekor bir makine satışı ile pazarın % 20’sini elde etti. Şirketin 2009 yılında yaşadığı finansal krizden şimdi eser yok. Tam tersine Mayer & Cie. bu yıl geçen yıla göre 200 makine fazla üretmek zorunda kalacak.
Artan kapasite ihtiyacını karşılayabilmek adına dev hamlelere imza atmaya devam eden Alman Devi, Çek Cumhuriyeti’nde Vsetín’de bulunan 5000 metrekarelik Hangar Fabrika alanını tamamlamak üzere.
Yuvarlak Örgü pazarında son on yılda yaklaşık 300.000 makinalık bir ihtiyaç karşılandı.
Mayer & Cie.’nin bu toplam pazardaki dünya payı % 15 ile 20 arasındadır. BU oranla Albstadtlı Alman Devi pazarın en büyük lideri konumundadır. Mayer bu liderliğini nokta atışlarla da perçinlemek istiyor.

Yönetim Kurulu Başkanı Benjamin Mayer Makine satışlarının artması için çeşitliliğe önem verdiklerini anlatarak şu konuya değindi : “Ürün yelpazemizi Double Jersey ve Jacquard Makinalarının yanı sıra
S- ve D- kategorisinde de oldukça geniş seçeneklere sahibiz.”

Mayer & Cie. 2015 yılında 1.300’de fazla makine üretti ve sattı. 2016 sonunda bu rakamın 1500 olması bekleniyor.

Üretim kapasiteleri Albstadt, Vsetin ve Shanghai’da limitleri zorlayarak çalışmaktadır.

Çek Cumhuriyeti’ndeki yeni fabrikada 2016 itibarıyla üretime başlandı.
Çin’e özel olarak tek plaka MSC 3.2 ve çift plaka makina olan MDC 2.2 de orada üretiliyor.

Mayer & Cie. Satış Direktörü Wolfgang Müller sektörün talebine yetişmeye çalıştıklarını ancak talebin çok fazla olduğunun altını çiziyor. “Amerika Birleşik Devletleri’nden Bangladeş’e kadar pazarın bir numaralı aranan markasıyız. Esas gücümüz özellikle Double Jersey ve Jacquard Makinalarında yatıyor.”

Mayer & Cie. Makinalarının tercih edilmesinin bir başka önemli sebebi de sürdürülebilirlik prensinin bu markayla özdeşleşmiş olması. Lokal üretim giderek yaygınlaşıyor ve yerel talepler geleneksel standartlara dönüşüyor. Trend o anlamda insanların kendi memleketlerindeki tercihlere doğru kayıyor. Bu uzak mesafe nakliye masraflarını bertaraf ediyor ve alıcılara da esnek hareket kabiliyeti sağlıyor.
Hızlı gelişen ve değişen moda dünyası anlık reaksiyonları gerektiriyor. İşte tam bu noktada Mayer & Cie. müşterilerinin taleplerini göz önünde bulundurarak ihtiyaçlara göre makine üretmektedir.

“Bu konuda örnek gösterilebilecek en gelişmiş Pazar da Türkiye’dir” diyor Wolfgang Müller. Satış Direktörü Müller Türkiye’deki müşterilerinin özellikle Jacquard- ve Double Jersey Makinalarla çalışmak istediklerini ve genellikle bu yönde sipariş aldıklarını vurguluyor.

Orta Amerika ve Güney Amerika’nın da bu konuda kapasite olarak Türkiye’ye yetişmeye çalıştıklarını söyledi.

Hâlihazırda Pazarda Çin’in makina siparişi konusunda lider olduğunu belirten Müller, kendilerinin 2 ile 3 bin arasında sadık müşterilere sahip olduklarını belirtti.

Geçen yıl 70.000’inci makinasını üreten ve üretiminin %95’ini ihraç eden Mayer & Cie. 111 yılı geride bırakmanın haklı gururunu yaşamakta.