Büyümekte olan ayakkabı pazarına hitap eden Mayer & Cie. yuvarlak örgü ayakkabı trendini belirledi…

Yuvarlak örme kumaşı, eğlence ve spor ayakkabıları için popüler bir malzeme olarak gittikçe yaygınlaşıyor. Ayakkabı imalatında yuvarla örgü kumaşını bu kadar cazip yapan faktörlerden biri de üretim verimliliği. Yuvarlak örgü makinesi üreticisi Mayer & Cie. (MCT) geniş portföyünde ayakkabı üstü materyalinin üretimi için uygun olan birçok makineye sahip. Uzun zamandır pazarda yer alan yeni OVJA 1.6 EE – 3 WT / 2WT makinaları, bu amaçla özel olarak tasarlanmıştır ve şirketin ürün yelpazesindeki ilk makinadır.

Mayer & Cie’nin Satış Yöneticisi Mark Hardy Bühler Yuvarlak örgü kumaşının zaten ayakkabı sektöründe uzun süredir özellikle astar ve taban malzemesi olarak kullanıldığının altını çizerken “ayakkabı üstü malzemesi” olarak nispeten yeni bir trend olduğunu vurguladı : ”Son üç ya da dört yılda talep büyük ölçüde arttı, yıllar geçtikçe de bu ilgi tüm dünyada büyüdü”.

Yuvarlak örgünün klasik örgülere karşı avantajı…

Spor ayakkabılarında üst malzemesi imalatı olarak geleneksel imalat yöntemlerine göre, yuvarlak örme kumaşlarının avantajları düz örgü veya çözgü örme imkânlarıdır. Yuvarlak örme, gerek üretkenlik gerekse desen çeşitliliği anlamında büyük avantajlara sahiptir. Yuvarlak örme makinesinin ürünleri, düz bir örgü makinesinin on ila yirmi katı fazladır. Çözgü örme makinesi, ayakkabı üst malzemesi için gerekli desenleri üretmek için birçok eğirme kirişine ihtiyaç duyar. Bu çok zahmetli bir iştir ve ancak büyük miktarları üretilecekse karşılığını alacak olan bir süreçtir. Bir yuvarlak örme makinesi bir desen üretecekse, bunu çok kolay bir şekilde tasarım yazılımı sayesinde yapabilir. Dolayısıyla yuvarlak örgü makinasında daha az miktarlarda yapılacak olan üretim dahi karlıdır.

Bay Bühler bu pazardaki potansiyelin yuvarlak örgü sektörü için oldukça önemli olduğunu söylerken, gelecekte de bu üretim şekli için gerekli planlamalarını yaptıklarını belirtti. Bay Bühler bunu söylerken Mayer & Cie’nin ürün yelpazesinde bulunan ve pazarın en iyisi olarak kabul edilen makinalarına güvendiğini, özellikle de OVJA serisindeki makinaların bu iş için son derece uygun olduğunu vurguladı.

Kompakt olan makine koleksiyonuna takviye…

Örneğin OVJA 1.6 ET 3 WT Mayer & Cie’nin en köklü modellerinden biridir. Bu makianada yapılan delik deseni için gereken ilmek transfer prosesi ayakkabı üst malzemesi imalatı için kendini kanıtlamış bir yöntemdir. Bay Bühler kısa zaman önce bu piyasada etkin olan müşterilerden birini bu makina sayesinde portföylerine kattıklarını belirtti. OVJA 1.6 ET 3 WT’nın en büyük özelliği desen çeşitliliğinde ver her üçüncü sistemde ilmek transferi yapabiliyor olması. Üç yol teknolojisi ile anılan bu sistem sayesinde, her bir iğne seçimine kadar hükmedilebilen desen esnekliği sağlanabiliyor. Bu sistem desen yapısının çeşitliliğinden, yani delik yapısı diye adlandırdığımız desenden sorumludur. Farklı renklerde ayakkabı üretilebilmesi için gerekli dönüşüm kiti sayesinde de makina kolaylıkla ful jakar makinası olarak da kullanılabiliyor.

Ayakkabı üst malzemesi üretimi için tasarlanmış OVJA 1.6 EE 3 WT – 2WT satış listesine yeni alınan ve bu iş için en uygun makinadır. Silindirde 3 yol teknolojisiyle, kapakta da 2 yol teknolojisiyle çalışıyor. Bu desen çeşitliliğini sağlıyor. Hepsi bir araya geldiğinde, mikro hücreli ve çok renkli desen kombinasyonları için özel olarak üretim imkânı sağlayan tam donanımlı
bir ayakkabı makinası ortaya çıkıyor.

Mayer & Cie tarafndan ayakkabı üst malzemesi için tasarlanan diğer makina tipleri Technit D3, OVJA 1.6 E ve OVJA 0.8 E’dir. Technit D3 makinası silindir tarafında üç iplikle örüyor ve 4 iğne yollu spacer desenleri üretebiliyor.. OVJA 1.6 E desensel anlamda son derece geniş kapsamlı imkanlara sahip, OVJA 0.8 E ise kalın fayn jakar ve delik desenleri için en uygun
makinadır.